Sarı Konak Otel Amasya

Amasya’daki 1. derece tarihi eser bir yapının rekonstrüksiyonu olarak projelendirilen Sarı Konak Hotel projesi tamamlandı. Otel, Yeşilırmak Nehri üzerinde, tarihi Selçuklu Kunç Köprüsü’nün güney tarafında, Osmanlı döneminden kalma, Amasya’nın en büyük konaklarından biri olma özelliğini taşıyor. Projesi, ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar tarafından, geleceğin inşaat malzemesi olarak kabul edilen yapısal çapraz lamine ahşap, CLT ürünleri kullanılarak gerçekleştirildi.

Bu yapıda, yapısal lamine ahşap CLT malzeme kullanılması, yapının geleneksel özgün tarzından ödün vermeksizin, konaklama tesisleri için yürürlükte olan yönetmeliklere göre şartların sağlanması ve sonuç olarak, daha dayanıklı ve yaşam döngüsü uzun bir yapı oluşmasını sağlamaktadır. Sarı Konak Otel’de Türkiye’de ilk kez bir tarihi eserin tamamının, en gelişmiş teknolojik bir yapısal malzeme olan, CLT ile gerçekleştirilmesi  açısından önemlidir. İnşaatin ileri kaba kısmına da ahşap yapı sisteminin ve tekniklerinin  uyumlu olduğu bitirme malzemeleri ile devam ediliyor. Otel, Türkiye’nin insan sağlığı ile dost konaklama tesislerinden biri olacak.

Geleneksel Osmanlı ahşap mimari tarzının Amasya’daki belirleyici karakteristik özelliklerini taşıyan Sarı Konak Otel, iki katta, toplam 1000m2 kullanım alanı ve nehre bakan iç avlusuyla kentin turizmine önemli katkı sağlayacak.