Ahşap Konteyner Projesi

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, proje montaj ekibinin şantiyelerde konaklaması için, ahşap bir konteyner projesi tasarladı ve imalatını tamamladı.

İki oda, antre ve banyo olarak hazırlanan konteyner, 4 kişinin konforlu bir şekilde konaklayacağı şekilde hazırlandı.

Model bir proje olarak hazırlanan konteynerın genişliği 2,60m. uzunluğu 6,70m. toplam yaşam alanı 17,50m2. Konteynerın ön cephesi, tavan ve iç duvarları ahşap karkas strüktür olarak yapısal lamine ahşap malzemeden ahşap karkas strüktür olarak imal edildi. Arka cephesi ve yan duvarlarında 8 cm’lik CLT duvar paneli tabliyeleri, zemin döşemelerinde; 10 cm’lik masif yapısal döşeme tabliyeleri kullanıldı.

Konteynera dört mevsim klimatik konfor sağlayan ısı yalıtımı yapıldı. Dış duvarlar 15 mm’lik, çatı 20 mm’lik Plywood malzeme ile, iç duvar bölmeleri 8 mm Dragonboard malzeme ile kaplandı. Dragonboard üstüne nakliyeler sırasında sıvaların dökülmemesi için elastik sıva kullanıldı. Dış cephe kadraj çıtaları emprenye edilerek uygulandı. Banyoda kullanılan 80cm. x 80cm. duşakabin, lavabo, klozet ve pisuar, küçük alanlar için tasarlanan özel imalat ürünlerden seçildi. Konteynerın kapı ve pencereleri masif ahşaptan imal edildi. Camlarda Low-e özelliği bulunan ısıcam kullanıldı.

Konteynerın içindeki mobilyalar, mimari ekip tarafından tasarlandı ve imalat ekibi tarafından masif ahşap malzemeden özel olarak imal edildi.

Konteyner şantiye alanına çıkmadan önce, Yalova’daki fabrikanın bahçesinde 1 ay boyunca kullanılarak test edildi.

4.5 ton ağırlığındaki, tamamı geri dönüşümlü malzemelerden, nefes olabilen bir modül olarak hazırlanan konteynerın, ofis ve yemek odası ünitelerinden oluşacak 2. modülünün imalat çalışmalarına başladı.