Ahşap Yapı Mühendisliği

ASMAZ Ahşap Karkas Yapı Sistemi, özel yazılımları ile tüm doğal afetlere uygun statik hesapları
yapılmış uluslararası bir yapı sistemidir. ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, Nisan 2010 tarihinde tüm Avrupa Topluluğu Ülkelerinde aynı anda yürürlüğe giren Avrupa Ahşap Karkas Yapı Yönetmeliği’ne uygun statik hesaplanmasıyla (EC-5 Eurocode 5 Design of Timber Structures) montaj çalışmalarını sürdürmektedir. Şirketteki tüm mühendislik hesapları, ahşap yapı strüktürlerini ilgilendiren tüm yönetmelikler dikkate alınarak yapılır. Mühendislik hesaplamaları, farklı ve detaylı programların tecrübeli mühendisler tarafından sanal olarak simüle edilebildiği, statik hesaplamaların yapılabildiği özel yazılım programları kullanılarak gerçekleştirilir. Mühendislik hesaplamalarının temel çıkış noktası, kullanılması öngörülen yapısal ahşap malzemenin cinsinin ve mukavemet değerlerinin, belirlenmesidir.

Masif ahşaptan, lamine ahşaba, ahşap levhalardan kompozit ahşaba kadar, tüm malzemelerin yapısal özellikte olması, Avrupa Ahşap Birliği yönetmeliklerine göre bir zorunluluktur. ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, tüm inşaatlarında sadece yapısal ahşap kullanmaktadır. Mühendislik hesaplamalarının hayata geçirilmesindeki en önemli unsur olan bağlantı tekniği ürünleri de, mühendislik hesapları yapılmış olan yapısal malzemelerden seçilmektedir.

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, kullanıcıların özel istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak projeyi yaratmak için çalışır. Mimari proje tasarlandıktan sonra özel yazılımlar ile statik hesaplamaları yapılır. Deprem, rüzgâr, yağmur, kar gibi doğal afet yükleri, ölü ve hareketli yükler, mühendislik hesaplarını etkileyen önemli parametreleri oluşturmaktadır. Hazırlanacak projenin lokasyonu, iklim ve sismik verileri, kullanım amacı gibi, birçok faktör mühendislik hesabı için gerekli temel bilgileri içermektedir. Yapılacak imalatta, kullanılması düşünülen çividen vidaya, metal bağlantı elemanlarından cıvatalara kadar her ürünün, sertifikalı ve yapısal özelliklere haiz olması vazgeçilmez koşullardandır.

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, ahşap karkas yapı strüktürlerinin en önemli tarafını oluşturan bağlantı tekniğinde, dünyada uygulanmakta olan ve mühendislik hesapları yapılabilen çözümler uygulayan bir şirkettir.