Ahşap Yapı Mühendisliği

ASMAZ Ahşap Karkas Yapı Sistemi, yapıların bulunduğu coğrafyaya, iklim koşullarına, sismik özelliklerine ve yapının kullanım amacına uygun statik ve mühendislik hesapları yapılmış, yapısal lamine ahşap ile inşaa edilen uluslararası bir yapı sistemidir. ASMAZ Ahşap Mühendisliği, çalışmalarını bu prensiplerle sürdüren, Nisan 2010 tarihinde tüm Avrupa Topluluğu Ülkelerinde (EC-5 Eurocode 5 Design of Timber Structures) aynı anda yürürlüğe giren Avrupa Ahşap Karkas Yapı Yönetmeliği’ne uygun yapılar inşaa eden Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden biridir.

Ahşap karkas yapı sisteminde Türkiye’de konuyla ilgili bir yönetmelik olmadığı için, Avrupa Ahşap Yapı Yönetmeliği dikkate alarak mühendislik hesaplamaları yapılır. Mühendislik hesaplamaları, farklı ve detaylı programların tecrübeli mühendisler tarafından sanal olarak simüle edilebildiği, statik hesaplamalarının yapılabildiği özel yazılım programları kullanılarak gerçekleştirilir.

Mühendislik hesaplamalarının temel çıkış noktasını, kullanılması öngörülen ahşap malzemenin mukavemet değerlerinin belirlendiği yönetmeliklere uygun yapısal ahşap malzemelerin belirlenmesidir.

Masif ahşaptan, lamine ahşaba, ahşap levhalardan kompozit ahşaba tüm malzemelerin yapısal özellikte olması kaçınılmaz zorunluluktur. ASMAZ Ahşap Mühendişliği yapılarda  sadece yapısal lamine ahşap kullanmaktadır. Mühendislik hesaplamalarının hayata geçirilmesindeki en önemli unsur olan bağlantı tekniği ürünleri de mühendislik hesapları yapılmış olan yapısal malzemelerden seçilmektedir.

ASMAZ Ahşap Mühendisliği, kullanıcıların özel istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak projeyi yaratmak için çalışır. Mimari proje tasarlandıktan sonra özel yazılımlar ile statik hesaplamaları yapılır. Deprem, rüzgâr, yağmur, kar gibi doğal afet yükleri, ölü ve hareketli yükler mühendislik hesaplarını etkileyen önemli parametreleri oluşturmaktadır.

Hazırlanacak projenin lokasyonu, iklim ve sismik verileri, kullanım amacı gibi birçok faktör mühendislik hesabı için gerekli temel bilgileri içermektedir.