ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar, Amasya’daki Sarı Konak (Grand Ottoman) Otel projesine Mayıs ayında başladı. Otel, Yeşilırmak Nehri üzerinde, tarihi Selçuklu Kunç Köprüsü’nün güney tarafında bulunan, Osmanlı döneminden kalma, Amasya’nın en büyük konaklarından biridir. 1. Derece tarihi eser olan, bu rekonstrüksiyonu projesi, geleceğin inşaat malzemesi olarak kabul edilen yapısal çapraz lamine ahşap, CLT ürünleri kullanılarak gerçekleştiriliyor.

Yapısal çapraz lamine ahşap CLT malzeme, iki yönlü çalışabilen, yüksek mukavemet sınıflarında, farklı görsel kaliteler ve ahşap cinsleri gibi özellikleri bulunan ileri teknoloji ürünü, sertifikalı masif yapısal ahşap panellerdir.

Bu yapıda, yapısal lamine ahşap CLT malzeme kullanılması, yapının geleneksel özgün tarzından ödün vermeksizin, konaklama tesisleri için yürürlükte olan yönetmeliklere göre şartların sağlanması ve sonuç olarak da, daha dayanıklı ve yaşam döngüsü uzun bir yapı oluşmasını  sağlamaktadır. Sarı Konak (Grand Ottoman) Otel’de Türkiye’de ilk kez bir tarihi eserin tamamının, bu kadar gelişmiş teknolojik bir yapısal malzeme olan CLT ile gerçekleştirilmekte olması önemlidir.

Geleneksel Osmanlı ahşap mimari tarzının Amasya’daki belirleyici karakteristik özelliklerini taşıyan Sarı Konak (Grand Ottoman) Otel, iki katta, toplam 1000m2 kullanım alanı ve nehre bakan iç avlusuyla, tamamlandığında kentin turizmine önemli katkı sağlayacak butik bir tesistir.

ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akif Asmaz, Turizm Bakanlığı ve Samsun Anıtlar Kurulu tarafından 1. derece tarihi eser olarak koruma altına alınmış olan eserin, tüm rekonstrüksiyon çalışmalarının, bu iki merci tarafından onaylı olarak sürmekte olduğunu, Amasya’da gerçekleştirdikleri bu özel projeden büyük heyecan duyduklarını ve projenin 4 ay içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.