ASMAZ Ahşap A.Ş.’nin Sertifikalı Yapısal Ahşap Ürünleri

ASMAZ Ahşap A.Ş. EN standartlarında, sertifikalı ve mukavemet sınıfları belirlenmiş, yapısal ahşap ürünlerin, ithalatı ve yurtiçi yurtdışı satış hizmeti vermek için 2015 Temmuz ayında kurulmuş bir şirkettir. Şirket, yapısal ahşap ürünlerde, yüksek stoklu çalışmakta, ürünler hemen teslim edilmekte ve ürünlerin, satış sonrası hizmet güvencesi anlaşmaları sunulmaktadır.

ASMAZ Ahşap A.Ş. yapısal ahşap ürünleri konusunda dünyanın en büyük ve başarılı şirketlerinin temsilciliğini yapmaktadır.

Yapısal masif ahşap, günümüzün modern ahşap karkas yapılarında kullanılan, sertifikalı, mühendislik özellikleri ve mukavemet sınıfları belli olan, ahşap yapı malzemesidir. Yapısal masif ahşap, bir başka adıyla masif yapı kerestesi, geliştirmiş mekanik özellikleri standartlarla belirlenmiş, yüksek teknoloji ürün özelliklerine sahiptir.

Yapısal ahşap, sürdürülebilir ormancılık ilkesine göre işletilen, Avrupa ormanlarındaki iğne yapraklı ağaçlarından üretilmektedir. Almanca Yapısal Masif Ahşap teriminin kısaltılmış hali, KVH olarak ticari literatüre girmiştir.

İğne yapraklı ağaçlardan elde edilen KVH ürünleri, özel teknik fırınlarda %12-15 nem oranında kurutularak, mukavemet değerlerine göre sınıflandırılır ve finger-joint birleştirme yöntemiyle, biçim ve ölçüleri belli standartlarda üretilir. Ahşabın kimyasal maddeler kullanılmadan, dış etkenlerden zararlılara ve mantarlara karşı korunması için, bu teknik kurutma gereklidir, teknik kurutma işleminden sonra ayrıca bir kimyasal bir koruma işleminin yapılmasına gerek kalmaz.

ASMAZ Ahşap A.Ş. dört yüzü planyalanmış, dört köşesi pahlanmış olan 13,5 metre uzunluğunda yapısal masif ahşap ürünleri stoklu çalışmakta ve piyasaya sunmaktadır. Fire vermeden üretim yapılabilen, hazır yapısal ahşap profiller ve ahşap ürünler farklı ölçüler ve farklı görsel kalitelerde temin edilmektedir. Stoklarda çok farklı kesitlerde ve asortilerde ürün gamı bulunmaktadır.

ASMAZ Ahşap A.Ş‘nin satışını yaptığı tüm ahşap ürünler, Avrupa normlarına göre mukavemet sınıflandırılması ve Avrupa sağlamlık sınıflandırmasına (EN14081) uygundur.

KVH kullanımı aşağıda gösterilen uygulamalarda tercih edilmektedir:

  • Kuvvet veya moment etkisi altında şekil değiştirmeyen nitelikte olan taşıyıcı ahşap konstrüksiyonlar, kolonlar, mertekler, kirişler ve karkas yapılar,
  • Mimari estetik aranan yapı kısımları,
  • Ahşap koruyucu kimyasallar kullanılamayan yapı elemanları,
  • Dış mekân yapıları, veranda, pergola, gazebo gibi yapı imalatları,
  • Yüksek derecede boyutsal istikrar gerektiren yapı malzemeleri ihtiyacında,

Asmaz Ahşap A.Ş.’nin ithalatını yaptığı yapısal lamine ahşap malzemelerin tümü, bilgisayar kontrollü entegre tesislerde el değmeden, kalite kontrolleri yapılarak üretilmektedir.

Çift komponentli mukavemet tutkalları ile birbirilerine yapıştırılan lameller, yüksek frekans tekniği ile homojen olarak ısıtılarak belli değerlerde basınç altında preslenerek kısa sürede imalatları tamamlanmaktadır.

Bağımsız enstitülerin kontrolünde, garantili ve her türlü sertifikaya haiz olarak üretilen yapısal lamine ahşap kirişler rutubet oranı dengelenmiş bir şekilde paketlenerek sevkiyata hazır hale getirilir.

ASMAZ Ahşap A.Ş. broşürü için aşağıdaki görsele tıklayın.