Cavit Paşa Köşkü

Cavit Paşa Köşkü, Bağdat Caddesi üzerinde bulunan 52 tarihi köşten en sonuncusudur.  Suadiye ile Bostancı arasındaki tarihi Çatalçeşme’nin yanıbaşındaki, 1. Derece tarihi eser köşk, Anıtlar Kurulu’nun koruması ve denetimi altındadır. 2 dönüm arsa içinde konumlanan Cavit Paşa Köşkü’nün, içindeki asırlık ağaçlar da ulusal koruma altına alınmıştır.  Atatürk’ün onurlandırdığı tarihi öneme haiz Köşk’ün Cumhuriyet dönemindeki sahibi, Atatürk Çiflik Müdürü ve daha sonra Ziraat Bakanı olan Tahsin Çoşkan’dı. 18. yüzyıl sonu bir Osmanlı eseri olan Cavit Paşa Köşkü uzun yıllardır, boş olarak duruyordu. 2 yıldır, Anıtlar Kurulu denetiminde hazırlanan restorasyon planı çerçevesinde özgün esere sadık kalınarak projelendirildi. Cavit Paşa Köşkü’nün restorasyon çalışmalarına Mart ayında başlanacak olup, 20 haftalık bir restorasyon süresi öngörülmektedir.

Kalkavan Yalısı

Kalkavan Yalısı, Yeniköy Köybaşı caddesinde kuzey yönündeki son yalıdır. Yeniköy kayıkhanesinin yanındadır. 1850’lerde Sultan Abdülaziz ve Sultan 2. Abdülhamit döneminin meşhur matbaacısı Stephan Damaryan tarafından yaptırılmıştır. Klasik Osmanlı yalılarına benzemez, Fransız mimarisinden esinlenerek tasarlanmıştır.  Dik çatılı ve güvercinlikli yalının, denize doğru yapılmış kapalı mekanı ve üst terası, deniz cephesini karakterize eder. Yalı, bodrum dahil 3.5 katlıdır. 2. derece Tarihi Eser olan Kalkavan Yalısının, Restitüsyon ve Restorasyon projeleri Emrah Çelenk Mimarlık tarafından yapılarak, Anıtlar Kurulunda onaylanmış ve kabul edilmiştir. Yakında restorasyon çalışmalarına başlanması planlanan projenin 2015 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Sarı Konak (Grand Ottoman) Otel Amasya

Korunması gerekli taşınmaz bir kültür varlığı olarak tescilli, Yeşilırmak Nehri’nin üzerinde bulunan tarihi Selçuklu Kunç Köprüsü’nün güney başında, Amasya’nın Osmanlı döneminden kalma, en büyük tarihi konağıdır. Geleneksel Amasya ahşap mimari tarzının en belirleyici karakteristik özelliklerini taşıyan konak, iki katta, toplam 1000m2 kullanım alanı ve nehre bakan bir iç avlusuyla 1. Derece tarihi eser olarak koruma altındadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Samsun Anıtlar Kurulu denetiminde, turistik butik otel olarak rekonstrüksiyonu planlanmış ve onaylanmıştır. 24 olarak hizmete açılması planlanan projenin Mart ayında başlaması ve 4 ay içinde tamamlanması planlanmaktadır.