ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar uzun metrajlı sinema filmi için iki adet dekor ev üretimini ve montajını çok kısa sürede başarılı bir şekilde tamamladı. Z1 Film Atölyesi’nin Yapımcılığını yaptığı ve Yönetmen Yavuz Özkan’ın yönettiği “Sonbahar-İlkbahar” isimli uzun metraj sinema filminin çekimleri için firmamız mimari tasarım aşamasından yapının imalatı ve ince işlere kadar olan işleri başarıyla tamamladı.

68 Kuşağı eski tüfek bir yönetmenin hayatını anlatan ve özgün bir öyküsü olan sinema filmi için inşa ettiğimiz iki adet ahşap karkas dekor ev adeta başrolü üstlendi. Filmin büyük bölümü evlerin içinde ve etrafında geçiyor.

Yavuz Özkan’ın Senaryosunu yazdığı “Sonbahar İlkbahar” adlı sinema filmi için Yalova Armutlu, Mecidiye Köyü’nde bulunan Çarda Özel Avlak Sahası içersinde uzman montaj ekiplerimizin iki adet dekor ahşap karkas evi inşa ederken çekimlerdeki kalabalık oyuncu ekipleri de senaryo gereği çalışmalara katıldılar. Sekiz hafta gibi bir sürede tamamlanan çekimlerin oldukça kalabalık teknik ekip ve oyuncu kadrolarıyla zorlu iklim koşullarında çalışmaları dikkatlerden kaçmadı.

Yüz metrekare verandalı tek katlı yönetmen evi bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlanırken, filmin konusu gereği çekimler sürerken inşaatı başlatılan yüz seksen metrekare tek katlı büyük dekor evin inşaatı ise yaklaşık iki haftada tamamlandı.

Tamamen Yalova’nın iş gücü ve emeğiyle yapılan rüya evler, ahşap karkas yapı tekniğiyle atölyede üretildi ve yerinde montajları yapıldı. Ahşap temel sisteminin tercih edildiği yapılarda, ön üretimleri atölyede yapılan ahşap duvar panelleri ve çatı makasları, şantiye sahasında montajı yapılarak ana taşıyıcı sistem oluşturuldu, dekor evlerin yalıtım, elektrik ve su tesisatı bulunmuyor. Mimar Figen Günday mimari tasarımları ve şantiye şefliğini üstlendiği dekor evlerin ince işlerini de başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Çekimleri biten ve devam eden post yapım çalışmalarından sonra yeni sinema sezonunda sinemaseverlerin beğenisine sunulacak olan filmin gösterime girdikten sonra doğa harikası olan bölgenin ve Yalova’nın tanıtımına büyük katkı sağlaması bekleniyor.