Şişhane Park Haliç Seyir Terası Projesi

Şişhane Park Haliç Seyir Terası Projesi, ASMAZ Ahşap Karkas Yapılar’ın 2014 yılı sonunda tamamladığı, Beyoğlu’nda Pera/Galata/Şishane/Tünel geçişinde konumlanan kentsel meydan düzenlemesidir. Şanal Mimarlık’ın tasarladığı proje, Haliç’in tüm güzelliklerini gören seyir terasları, eğimli ahşap yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanı uygulamalarıyla, İstanbul’un kentsel tasarımına önemli bir katkıdır. Şişhane Park, İstanbul’daki diğer park tasarımlarında görülmeyen, alışılmamış üç temel unsur ile tanımlanır: Siluet deneyimleme/yürüyüş yolları, seyir terası ve açık alanlar. Bu elemanlar Haliç’e özgü zengin bitki türleri ve çeşitli peyzaj elemanlarıyla geliştirilmiş, ahşap kent mobilyaları ve oturma bankları ile mekana doğal bir keyif ve ferahlık duygusu verilmiştir. Proje, kent halkını, doyumsuz Haliç manzarası, cazip sosyal alanlar ve insanların ahşap gibi doğal malzemeye temas ederek deneyimlediği ve karmaşık kent merkezinde doğa ile iç içe bir kamusal ortam oluşturmuştur.

Şişhane Park Haliç Seyir Terası Projesi, 10 Ayda Tamamlandı.

İşte projenin detayları:
Proje özelliği ve mekanın topografik yapısı nedeniyle ahşap strüktürler ve ahşap düzeyler 3 boyutlu olarak tasarlandı ve uygulandı.
Projeye özgü prototipler ve ürün geliştirmeleri yapıldı. Türkiye’de ilk defa, antislip kaymaz ahşap deck üretildi ve uygulandı. Amerikan sarı çamı ve İsveç çamı zemin kaplamalarında uygulandı, kent mobilyaları maundan imal edildi, korkuluk küpeşteleri için fin çamı kullanıldı.
Proje süresince 4800 adam/saat işgücü harcandı.
14.000 adet paslanmaz ithal deck vidası,
950 adet galvaniz çivili bağlantı plakası,
850 adet bağlantı köşebenti,
4km uzunluğunda antislip kaydırmaz bantbant,
120 adet taşıyıcı yapısal döşeme kirişi,
450 m2 deck kaplama,
1.2 km uzunluğunda deck malzeme,
60 m3 ahşap malzeme kullanıldı.

laK Dergi

Kore\’nin en önemli Mimarlık dergisi laK, son sayısında 10 sayfasını Şişhane Park Haliç Seyir Terası Projesi projesine ayırdı.